Hľadajte najlepšie ponuky leteniek

Turkmenistan Merv

Letenka Turkmenistan Merv


Turkmenistan Merv: Cesta do historického srdca krajiny

Ak sa chystáte na cestu do Turkmenistanu, určite by ste si nemali nechať ujsť navštívenie mesta Merv. Táto starobylá metropola, ktorá sa nachádza v púšti Karakum, bola kedysi medzi najväčšími mestami sveta a bol to dôležitý obchodný a kultúrny stredisko medzi Čínou a Európou. Dnes mesto Merv obklopujú ruiny rôznych období a turisti môžu prejsť jeho fascinujúcou históriou. Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako sa dostať do Mervu, je kúpa letenky do Turkmenistanu.

Merv bola založená viac ako 2500 rokov dozadu a postupom času bola mesto cestou pre kočovné kmeňy a dôležitým centrom kultúry a obchodu. Ako jedno z kľúčových miest histórie Silk Road sa stáva Mervom dôležitou turistickou atrakciou, pretože oblasť obsahuje pozostatky štyroch mesto-štvrtí, ktoré boli vybudované v rôznych časových obdobiach, a to Erk Kala, Giaur Kala, Sultan Kala a Abiverd. Všetky zvyšky mesta sú umiestnené v púšti a niektoré sú veľmi blízko seba.

Erk Kala, ktorá bola postavená v 6. storočí pred naším letopočtom, je považovaná za nastupujúcu zostavu, na ktorej boli postavené ďalšie mestá v Merve. Je to najstaršia časť Mervu a stále môžete vidieť nádherné ruiny paláca a hradby.

Giaur Kala, najväčšia štvrt v Merve, bola postavená v polovici 3. storočia pred naším letopočtom. V mestskom centre bolo veľké námestie, kde sa súťažilo v športoch a zábave. Môžete si pozrieť pozostatky centrálnych budov, ktoré ho obklopovali.

Sultan Kala, ktorá bola postavená v 10. storočí, bola jednou z najprestížnejších štvrtí Merve a mala množstvo budov na ceremoniálne účely. Stál tam aj palác a veľký mešita. Dnes stojí na námestí so sochou Saparmyrat Niyazov.

Abiverd, ktorá bola postavená v 7. - 8. storočí, bola najmenšou štvrťou v Merve. Nie sú tam také veľké miesta, ale poskytuje to pekný pohľad na každodenný život v histórii Mervu.

Pri návšteve Mervu môžete vidieť tiež sochárov a remeselníkov, ktorí tam predávajú rôzne suveníry, také ako keramika a predmety zo striebra. Merv je tiež domovom niekoľkých múzeí a denných exkurzií, ktoré ukazujú kultúrne a historické dedičstvo mesta.

Ak plánujete navštíviť Turkmenistan, mesto Merv by malo byť na vašom zozname. A kúpa letenky do Turkmenistanu je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako tam cestovať. Toto starobylé mesto poskytuje návštevníkom prehliadku do fascinujúcej histórie tejto krajiny a okrem toho ponúka aj nádherné prostredie na prechádzky a prehliadky.


Ubytovanie Turkmenistan Merv


Turkmenistan Merv je UNESCO svetový kultúrny a historický skvost, ktorý sa nachádza v Karakúm, na juhu Turkmenistanu. Toto miesto je známe ako jedno z najdôležitejších centier obchodu a kultúry v staroveku. Merv bola dôležitým centrom múdrych a umelcov po celé stáročia a dodnes uchováva svoje umenie a architektúru v úplnej dokonalosti.

Ak hľadáte ubytovanie v Turkmenistan Merve, máte niekoľko možností. V blízkosti histórickej lokality sa nachádzajú hotely a ubytovacie zariadenia, ktoré umožňujú turistom naozaj unikátny pobyt. Väčšina týchto miest ponúka moderné zariadenia a služby, ktoré sú šité na mieru potrebám zahraničných turistov.

Ak chcete zažiť typický turkménsky spôsob ubytovania, môžete si zobrať izbu v súkromnej rodinnej domácnosti. Toto je vynikajúci spôsob, ako spoznať miestnych ľudí a zistiť viac o ich každodennom živote. Tieto domácnosti by mohli byť jednoduché a skromné, ale sú plné pohostinnosti a sú veľmi cenovo dostupné.

Ďalšou možnosťou je táborovanie v blízkosti Mervu. Počet turistov, ktorí navštívia tieto miesta, je zvyčajne nízky, pretože súčasná politická situácia môže byť pre niektorých turistov trochu neistá. Ak však máte radi dobrodružstvo a chcete sa priblížiť k miestam, ktoré sú zvyčajne mimo dosahu, táborovanie by mohlo byť pre vás ideálnou voľbou.

V neposlednom rade by ste mohli zvoliť pobyt v meste Mary, ktoré je približne 90 kilometrov od Mervu. Mesto Mary má viacero hotelov a ubytovacích zariadení, ktoré sú kvalitné a pohodlné, ale tiež veľmi drahé.

Bez ohľadu na tom, ktorú možnosť ubytovania si vyberiete, nevyhnutne prežijete nezabudnuteľný zážitok. Merv je miestom, ktoré je plné histórie a zaujímavých príbehov. Stačí sa len obklopiť umením a kultúrou, ktoré sú v Merve zachované dodnes, a užívať si staroveké krásy v súčasných komfortných podmienkach.


Počasie Turkmenistan Merv


Turkmenistan Merv je jedno z najhorúcejších miest na svete. Teploty môžu dosiahnuť až 50 stupňov Celzia počas letných mesiacov. Toto suché a horúce podnebie má podstatný vplyv na miestnu floru a faunu a aj na životy ľudí.

Turkménska Merv sa nachádza v púšti Karakum a je jedným z najviac sušších miest na svete. Zhruba 80 percent roka je púšť, ktorá má malé množstvo zrážok. Väčšina zrážok, okolo 40 mm z celkových 125 mm zrážok za rok, sa zhromažďuje v zime.

V lete sa teplota pohybuje okolo 41 až 47 stupňov Celzia. V zime je tu oveľa chladnejšie teploty klesajú až na 0 stupňov Celzia. Množstvo svetla počas celého roka v Merve je pomerne vysoké, zvlášť v lete keď je na oblohe málo oblakov.

Počasie Turkmenistan Merv ovplyvňuje aj zvieratá, ktoré sa tu vyskytujú. Zvieratá sa musia prispôsobiť a získať vodu z rôznych zdrojov a prežiť v extrémnych podmienkach. Mnohé rastliny sú suchom a teplom odolné a dokážu prežiť aj bez dostatku vody.

Ľudia v Turkmenistan Merv sa takisto musia prispôsobiť podmienkam. Väčšina ľudí žije v malých osadách a živí sa poľnohospodárstvom. Mnohé zdroje vody v púšti sú kontaminované a uprostred púšte nie je príliš veľa možností získať pitnú vodu.

V zimnom období je situácia o niečo lepšia. Vtedy môžu ľudia získať vodu z riek, ktoré prúdia z pohoria Kopet Dag. Niektorí ľudia tiež žijú v blízkosti kanálov na zavlažovanie, ktoré môžu obsahovať pitnú vodu.

Celkovo má počasie v Turkmenistan Merv veľký vplyv na miestne prostredie a na život obyvateľov. Napriek tomu, že takéto podmienky môžu byť pre ľudí a zvieratá veľmi ťažké, ľudia sa tu už niekoľko tisíc rokov dokážu prispôsobiť a prežiť v týchto extrémnych podmienkach.


Najčastejšie otázky a odpovede Turkmenistan Merv


1. Čo je Merv?

Merv je historický oáza v Turkmenistane, ktorý sa týči na ploche 120 km² a zahrnie päť mesto-státov, ktoré sa datujú späť do 3. tisícročia pred Kristom.

2. Čo sa nachádza v Merv?

V Merve sa nachádza viacero historických pamiatok, ktoré sú zahrnuté ako súčasť svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Patria sem napríklad Oblastný administratívny palác, minaret Juma a mausóleum súboru Soltan Sanjar.

3. Aké je klimatické podnebie v Merve?

Merv sa nachádza v suchom a polopúštnom podnebí, kde sa spotrebiteľom voda spomaľuje a môže byť priaznivá pre rast rôznych rastlín.

4. Ako sa tam dostanem?

Najlepší spôsob, ako sa dostať do Mervu, je letecky získanie neďalekého letiska v Maryjine. Potom stačí zapožičať si auto alebo využiť služby miestnej dopravy na presun do Mervu.

5. Aké sú otváracie hodiny Mervu?

Otváracie hodiny v Merve sa môžu líšiť v závislosti od ročného obdobia a pre turistov môžu byť otvorené od 9:00 do 18:00. Odporúča sa overiť aktuálne otváracie hodiny pred návštevou.

6. Aké je vstupné do Mervu?

Vstupné do Mervu sa môže líšiť v závislosti od mnohých faktorov a objektov, ktoré sa chcete pozrieť. Pre individuálnych návštevníkov sa vstupné pohybuje medzi 50 a 200 turkménskymi manatmi.

7. Ako dlho trvá návšteva Mervu?

Celková návšteva Mervu by mala trvať pár hodín, ale ak máte viac času, môžete sa rozhodnúť stráviť tu aj celé dni. V závislosti od vašich plánov sa odporúča plánovať návštevu od jedného do dvoch dní.


Dovolenka Turkmenistan Merv


Turkmenistan Merv sa nachádza v strede Turkmenistanu a má bohatú históriu a kultúru. Je to miesto, ktoré je navštívené hlavne kvôli svojim archeologickým zrúcaninám, ktoré sú zapsané na zozname UNESCO.

Merv bol kedysi dôležitým centrom obchodu na Hedvábnom kontakte a dnes sa nachádza v suchom púštnom prostredí. Jeho archeologické zrúcaniny sú rozdelené do troch oddelení: ýer (Starý Merv), Gyz Gala (dievčenská pevnosť) a Sultan Gala (kráľovská pevnosť).

Starý Merv bol založený v 7. storočí pred n.l. a je domovom pre množstvo archeologických nálezov, ako sú napríklad hrobky a svätyne. Pamiatky z obdobia Tang sú viditeľné vo veľkom množstve, najmä v mestskej časti Abdulla-khan Kala. V paláci Gyz Gala nájdete nádherné zlaté a bronzové sochy a mince.

Krásna pevnosť Sultan Gala bola postavená v 11. storočí a je jednou z najzachovalejších pamiatok z obdobia Seljuk Turk. Má slávnu bránu a nádherné minarety, ktoré sú viditeľné z každej časti mesta.

V Merve sa nachádza aj Museum etnografie a dejín Mervu, kde nájdete exponáty a artefakty zachytávajúce históriu a kultúru miesta.

Mesto Merv je ideálna destinácia pre archeologických nadšencov a turistov, ktorí sa zaujímajú o históriu. Najlepšie obdobie na návštevu miesta by bolo od októbra do decembra, keď sú teploty nižšie a menej vysušené púštne prostredie. Ak sa chystáte na dovolenku v Merve, nezabudnite si priniesť naozaj pohodlné topánky, pretože miesto je veľké a budete musieť prejsť veľa kilometrov. Môžete si tiež prenajať miestneho sprievodcu, ktorý vám pomôže oboznámiť sa s týmito unikátnymi archeologickými zrúcaninami a históriou Mervu.


Najväčšia online ponuka leteniek

Garantovaná najnižšia cena

98% spokojných zákazníkov

Najvýhodnejšie lety po celom svete

Kúpte si najlacnejšie letenky do okúzľujúcich miest či už krásou, alebo podivnosťou.

Objaviť letenky