Hľadajte najlepšie ponuky leteniek

Litva Šiauliai

Letenka Litva Šiauliai


Letenka do Litvy: Objavte kultúru a históriu nádherného Šiauliai

Ak hľadáte miesto na vaše ďalšie dobrodružstvo, kde by ste mohli objaviť skutočnú kultúru a históriu, Litva je práve to miesto. Nachádza sa na pobreží Baltského mora a neustále naberá na populárnosti ako žiadúce turistické miesto, svojou neopakovateľnou kultúrou a zachovalými pamiatkami.

Vo vyhľadávanej oblasti Šiauliai sa ukrýva množstvo zaujímavých miest, ktoré určite stojí za to navštíviť. Ak teda plánujete navštíviť tieto miesta, môžete si zakúpiť letenku do Litvy smerom do Šiauliai a zažiť skutočne výnimočné dobrodružstvo.

Po príchode na miesto sa natrafíte na fascinujúce pamiatky, ktoré tu boli postavené už pred niekoľkými storočiami. Väčšinu z nich nájdete na pohrebisku Hill of Crosses. Toto miesto je známe po celom svete a každoročne ho navštívia tisíce turistov. Pamiatka je v skutočnosti svätým miestom, s množstvom krížov rôznych veľkostí, tvarov a zloženia. Zajímavosťou je, že táto pamiatka bola popravisko počas druhej svetovej vojny a počas sovietskej éry bol vrchol posypaný zeminou v snahách zničiť kríže. Dnes je však miesto vyhlásené ako pamiatka UNESCO a návštevníka fascinuje svojim duchovným prostredím. Toto miesto jednoducho musíte navštíviť.

Okrem Hill of Crosses je Šiauliai obdarené aj inými pamiatkami. Muzeum takmer zabudnutej histórie najmä druhej svetovej vojny, spomína tiež na sovietsku éru v Litve. V meste sa nachádza typický litvinský trh, ktorý vás prekvapí svojou svižnou atmosférou a množstvom zaujímavých suvenírov, ktoré tam môžete zakúpiť.

Okrem histórie a kultúre nájdete v Šiauliai aj netradičné zážitky, ktoré si môžete užiť. Miestne atrakcie, ako je napríklad lanovka nad Šiauliai, umožňuje návštevníkom vychutnať si krásne pohľady na okolie. Na druhej strane, Skate Park, je ideálny pre tých, ktorí sa viac zameriavajú na aktivitu. Okrem toho je tu aj strašidelný park, kde nájdete celkom pochmúrne zážitky.

Záver

Litva je pekné miesto, kde môžete objaviť jedinečnú kultúru, históriu a osobitú atmosféru. Ak sa rozhodnete navštíviť Šiauliai, nezabudnite sa zastaviť v Hille of Crosses a vyskúšať miestne trhy. Okrem toho nezabudnite využiť príležitosť na zaujímavé aktivity a kultúrne akcie. Ak sa rozhodnete navštíviť túto krásnu krajinu, letenku do Litvy môžete zohnať v mnohých cestovných kanceláriách. Tak neváhajte a ponorte sa do tejto fascinujúcej kultúry.


Najčastejšie otázky a odpovede Litva Šiauliai


Otázky a odpovede týkajúce sa Litvy a mesta Šiauliai môžu byť rôzneho druhu. Tu uvádzame niektoré z najčastejších:

1. Aké je hlavné mesto Litvy?
Hlavné mesto Litvy je Vilnius.

2. Čo je Šiauliai?
Šiauliai je mesto nachádzajúce sa v severozápadnej časti Litvy.

3. Aké významné pamiatky sa nachádzajú v Šiauliai?
Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí Kryžių kalnas (Kopcik krížov), kostol sv. Petra a Pavla a múzeum šiaulijského kraja.

4. Aký je najlepší spôsob, ako sa dostať z Vilniusu do Šiauliai?
Najlepším spôsobom, ako sa dostať z Vilniusu do Šiauliai, je vlak alebo autobus.

5. Kedy sa koná najväčší festival v Šiauliai?
Najväčší festival v Šiauliai sa koná v auguste a nazýva sa Šiauliai dainų šventė (Šiauliai festival piesní).

6. Aký je typický jedálenský zvyk Litvy?
Typickým jedálenským zvykom Litvy je jedlo ako zemiaky, mäso a ryby.

7. Kde sa v Litve nachádzajú najkrajšie pláže?
Najkrajšie pláže sa nachádzajú v meste Klaipeda, ktoré sa nachádza na západnom pobreží Litvy, pri Baltskom mori.

8. Čo ďalšie sa dá v Šiauliai vidieť?
Okrem už spomínaných pamiatok môžete v Šiauliai vidieť aj množstvo krásnych kostolov a múzeí, ako napríklad múzeum šiaulijského kraja alebo katedrálu Nanebovzatia Panny Márie.

9. Na akú použitie by som si mal kúpiť litovské litas (LTL)?
Litovské litas (LTL) už nie je platidlom. Od roku 2015 bol nahradený eurami.

10. Aká je priemerná teplota v Litve?
Priemerná teplota v Litve sa pohybuje od -2 stupňov Celzia v zime až po 18 stupňov Celzia v lete. V chladnejších mesiacoch sú teploty zvyčajne pod bodom mrazu.


Počasie Litva Šiauliai


Šiauliai je mesto nachádzajúce sa na severe Litvy. Jeho poloha mu dáva vplyv kontinentálneho podnebia, ktoré je relatívne chladné a suché. Podnebie Šiauliai sa teda odlišuje od zvyčajného morského podnebia, ktoré je bežné v iných častiach Litvy.

Leto v Šiauliai trvá približne tri mesiace, od júna do augusta. Počas tohto obdobia je teplota pomerne príjemná a osciluje medzi 20 a 25 °C. Teploty sa v tomto meste zvyčajne nepohybujú nad 30 °C. Letné obdobie v Šiauliai je tiež obdobím najvyššieho počtu dní s priamym slnečným svitom.

Jeseň v Šiauliai je krátka a teploty klesajú rýchlo. V septembri sa teploty pohybujú medzi 10 a 15 °C, čím sa mesto rýchlo ochladzuje. V októbri a novembri sa teploty často pohybujú pod 10 °C a môžu dokonca klesnúť pod bod mrazu. Jeseň tiež prináša viac zrážok ako leto, čo môže spôsobiť zamokrenia.

Zima v Šiauliai môže byť dosť drsná. Prvý sneh obvykle príde už v novembri, ale sneh naozaj padne len v decembri. Teploty sa pohybujú od -5 do -10 °C, avšak v noci môžu klesnúť aj k -20 °C. Zima môže byť suchá, ale občas prináša aj snehové búrky.

Jar v Šiauliai prichádza pomaly a zvyčajne po snehom bohatom zimnom období. Teploty sa začínajú zvyšovať a frekvencia zrážok klesá. V apríli a máji sa teploty pohybujú okolo 15 až 20 °C.

Všeobecne platí, že v Šiauliai prevláda kontinentálne podnebie. Teploty sú relatívne nízke a zrážky sú najväčšie v lete a na jeseň. Ak sa chystáte navštíviť Šiauliai, odporúčame vám si vybrať správnu sezónu. Letné mesiace sú ideálne na objavovanie mesta a jeho okolia, zatiaľ čo zima môže byť pre niektorých návštevníkov príliš drsná.


Dovolenka Litva Šiauliai


V Litve, presnejšie v jeho druhom najväčšom meste Šiauliai, sa nachádza unikátna turistická atrakcia. Ide o Kryžių kalnas, teda kopu krížov, ktoré sem odnášajú návštevníci z celého sveta.

Kryžių kalnas začal vznikať v 19. storočí, keď sem miestni obyvatelia začali pridávať kríže ako symbol nádeje a spojenia v bojoch proti carskému Rusku. V priebehu rokov sa na kope krížov už zhromaždila obrovská zbierka krížov, sošiek a iných svätyń.

Táto turistická atrakcia je však iba jednou z mnohých dôvodov prečo by ste mali na svoju dovolenku zvážiť Litvu. Krajina ležiaca na východnej periférii Európy ponúka návštevníkom okúzľujúce prírodné scenérie s množstvom riečok, jazier a národných parkov.

V centre mesta Šiauliai môžete nájsť krásne námestie s neogotickým chrámom sv. Juraja, ktorý stojí na pôvodnom mieste, kde kedysi stála drevená kaplnka. Okrem toho v centre mesta nechýbajú ani múzeá, zbierky a galérie.

Dôležitou časťou litovskej kultúry a prírody sú aj duny v Neringskom národnom parku a Klaipėde. Na plaži na pobreží Baltského mora sa môžete okúpať v čistej vode a vyskúšať si rôzne druhy vodných športov.

Ak sa rozhodnete pre dovolenku v Litve, určite nezabudnite ochutnať miestnu kuchyňu. Štedré porcie zemiakov, kyslej kapusty, masla a klobás sú charakteristické nie len pre Litvu, ale pre celé pobaltské krajiny.

Litva ponúka turistom množstvo zaujímavých miest, kde môžete stráviť príjemnú dovolenku plnú zábavy a relaxu. Od prechádzok po národných parkoch, po kulturálne zážitky v múzeách a galériách až po ochutnávky miestnych jedál a návštevy tamních trhov. Určite stojí za to túto krajinu navštíviť a presvedčiť sa sami.


Ubytovanie Litva Šiauliai


Litva a najmä jej mesto Šiauliai, návštevníkom ponúka množstvo možností, pokiaľ ide o ubytovanie. Záleží však od vašich preferencií, či chcete skúsiť luxusné hotely alebo radšej lacnejšie hostely.

Vŕtanie na mieste sám

Pre tých, ktorí sa chcú ubytovať v centre Šiauliai, v popredí sú tradičné hotely, ktoré sú často situované v blízkosti turistických atrakcií. Jedným z najluxusnejších hotelov v Šiauliai je Hotel Saulė. Tento hotel poskytuje zároveň aj konferenčné priestory a wellness centrum.

Hotel "Turne"

Ďalšou alternatívou luxusnejšieho ubytovania v Šiauliai je Hotel Turne. Disponuje tenisovými kurtmi, fitness a wellness centrom, ako aj krásnym vonkajším bazénom. Tento hotel je obľúbený nielen u turistov, ale aj u miestnych obyvateľov.

Hostel "Šiauliai City Hostel"

Ak máte skromnejšie požiadavky na ubytovanie a chcete využiť miestnu kuchyňu, možno ste zaujatí nízkorozpočtovými hostely. Hostel Šiauliai City Hostel môže byť pre vás tou správnou voľbou. Nachádza sa v historickom centre mesta a ponúka dvoma a štyrmi lôžkami v izbách. Hostel má tiež k dispozícii spoločenskú miestnosť s kuchyňou a terasu s grilom.

Domácich hostiteľov

Ďalšou možnosťou, ktorú môžete uvažovať, je Airbnb. Stránka poskytuje prehľad domácich hostiteľov, ktorí ponúkajú svoje ubytovacie kapacity. V Šiauliai je množstvo domácich hostiteľov, ktorí zvyknú ponúkať izby, apartmány alebo celé byty na prenájom.

Kemp Levuo

Pre tých, ktorí chcú byť blízko prírody a potrebujú ubytovanie v kempoch, k dispozícii je Kemp Levuo. Tento kemp sa nachádza v blízkosti jazera vaivorykštė a ponúka stany s celkovou kapacitou až pre 300 osôb. Kemp má tiež k dispozícii spoločenské priestory, ako aj obchod so základnými potrebami.

Ak plánujete návštevu Šiauliai, prehľadajte si vopred ubytovacie možnosti a zvoľte si správne ubytovanie pre vaše potreby. Užite si krásy mesta Šiauliai a blízkeho okolia!


Najväčšia online ponuka leteniek

Garantovaná najnižšia cena

98% spokojných zákazníkov

Najvýhodnejšie lety po celom svete

Kúpte si najlacnejšie letenky do okúzľujúcich miest či už krásou, alebo podivnosťou.

Objaviť letenky