Ivanka pri Dunaji
www.ivankapridunaji.sk
Štvrtok, 28 máj 2020
Dnes má meniny 
Viliam
 
 
Fórum chovatelia-ipd.sk  


Jaro
Užívateľ

Fresh Boarder
Príspevkov: 2
graphgraph
Hodnotenie: 0  
ako priradiť ku kŕdľu sliepok nové - 14/08/2009 14:31 Mám doma vyliahnuté kuriatka. Zatiaľ sú ešte s kvočkou a oddelené od ostatných sliepok. Môžem ich priadiť ku kŕdľu ak ich kvočka opustí? Nebude s tým problém?
  | | Správca zakázal anonymné príspevky.
Peter Nadaždy
Užívateľ

Fresh Boarder
Príspevkov: 1
graphgraph
Hodnotenie: 0  
Re:ako priradiť ku kŕdľu sliepok nové - 18/08/2009 22:23 Neodporúčam pridať mladé kurčatá ku kŕdľu starých sliepok a to z nasledujúcich dôvodov:

ZDRAVIE; Mladá hydina nie je taká odolná voči chorobám ako staré, resp. staršie sliepky. Jedná sa napríklad o kokcidiózu, ktorej staré jedince sú prenášačmi, avšak majú voči nemu už vybudovanú imunitu. Kurčatá túto imunitu nemusia mať vybudovanú do takej silnej miery a môže sa stať, že prídete o všetky mladé kurčatá. Ochorenie sa šíri trusom.

HIERARCHIA; Každý jedinec má svoje miesto(na bydle, pri krmníku..). Mladé jedince by v tomto smere ťažko presadili.

FARBA; Príklad: Máte kŕdeľ čiernych sliepok a pridáte mladé kurčatá inej farby. Staré sliepky budú na túto zmenu v rámci kŕdľa reagovať, pravdepodobne agresívne.

Na závere teda odporúčam odchovať kurčatá do dospelosti samostatne-cca 7. mesiac, a preliečiť ich liekom proti kokcidióze(Sulfakox). Nové jedince pridávajte k ustálenému kŕdľu večer, aby ste zmiernili reakciu starých jedincov. Prípadne si zarobte roztok voda-ocot(1:1) a rozprašovačom ostriekajte všetkých jedincov. Budú mať rovnaký pach a skôr si na seba zvyknú.
Prajem veľa úspechov v chove.
  | | Správca zakázal anonymné príspevky.