Ivanka pri Dunaji
www.ivankapridunaji.sk
Nedeľa, 19 január 2020
Dnes má meniny 
Drahomíra
 
 
Fórum chovatelia-ipd.sk  


bodlok
Užívateľ

Fresh Boarder
Príspevkov: 1
graphgraph
Hodnotenie: 0  
problem s nenaparenim samic - 13/03/2009 01:23 Prosim vas o radu, mam 3 samice a ani jedna sa nenaparila, samec je aktivny ale samice utekaju alebo si cupnu. Samec ma asi tri roky a doposial s nim neboli preblemy. Dakujem
  | | Správca zakázal anonymné príspevky.
Mischo
Správca

Admin
Príspevkov: 29
graph
Hodnotenie: 1  
Re:problem s nenaparenim samic - 16/03/2009 08:04 S týmto problémom sa stretávam často, sú dve možnosti: 1.)každý deň, alebo aspoň každý tretí prikladať samice k samcovi a dúfať že si to rozmyslia , Hovorí sa, že pomôže, ak dáme samiciam do klietky bobky samca... tiež môžeme len dúfať Ako sa hovorí - topiaci sa aj slamky chytá. Týmto postupom sa mi podarilo pripustiť samicu belgického obra za predchádzajúce 2 roky 2x t.j. za rok jeden vrh.
No a teraz možnosť č. 2.) jeden chovateľ mi poradil, ako pripustiť samicu dobrovoľne-nasilu. Chce to trošku cviku, aj keď to vyzerá jednoducho. Samicu položíme na predlaktie ľavej ruky, tak aby predné nohy boli pri lakti a dlaňou vyzdvihneme panvu dohora, medzi ukazovákom a prostredníkom spravíme štrbinu a naštelujeme ju samcovi, aby mohol skočiť. Pravou rukou ju samozrejme pridržiavame. Tento postup zopakujeme na druhý deň a potom na ďalší (dovtedy kým nedá dobrovoľne, alebo nezabrezne) do týždňa - najneskôr dvoch samica sama pridvihne. A je to . Ak samica mrnčí a naháňa samca - chce ho hrýzť je 90% šanca že je pripustená. 90% preto, že samica si môže začať robiť aj hniezdo a tváriť sa, ako keby sa mala okotiť, ale budeme čakať márne. To sa mi stalo pred pár dňami. Termín vypršal a...nič. Takému nepríjemnému prekvapeniu sa dá predísť tak, že samici po 2-och týždňoch jemným prehmataním brucha zistíme či má plody. Toto som ešte neskúšal. Priznám sa bojím sa, že jej, alebo mladým ublížim. Týmto chcem poprosiť: Kto poznáte tento postup napíšte ho sem. Ďakujem.
Horeuvedená belgičáčka sa konečne pripustila vtedy keď som chcel ja a nemusel so čakať ako po minulé roky do mája. Má 8 ks životaschopných 7-dňových mláďat - inak je to výborná matka.
...prajem veľa úspechov v chove...

Príspevok upravovaný: Mischo, v: 16/03/2009 08:11
  | | Správca zakázal anonymné príspevky.
vlastimil.kocvara1
Užívateľ

Fresh Boarder
Príspevkov: 3
graphgraph
Hodnotenie: -1  
Re:problem s nenaparenim samic - 20/03/2009 09:28 Je všobecne zname že plemena velkych a strednych -(čV-činčila velka)plemien sa ťažko pripušťaju zaleži to od veku,kondicie samice a tiež ročneho obdobia.Samice tychto plemien aj mlade byvaju nezriedka prekrmene-tučne!Moja rada a skusenosť:asi 1 mesiac pred planovanym pripustenim "dieta"minimum jadra,podavať v krmeni petržlen,zeler,nakličene zrno-všetko z mierou a opatrne!! PS:Nasilne pripustenie-to je to pridržanie,napravenie-nemusi byť uspešne-samica nemusi byť v "ruji".Treba si zapisať datum pripustenia,každy chovatel vie kolko trva kotnosť!Ak si samica po 2-tyždnoch trha srť a robi hniezdo je jasne že je to"falošna kotnosť",okamžite možno pripustiť znova. POZOR:"kralica samica"ma dvojitu maternicu-môže sa stať že samica sa 2krat okoti,alebo tesnom časovom rozmedzi velky počet mladat-mladata sa v oboch pripadoch rodia mrtve.Skusenosť:na pripustenie sa robi tzv. 2-oj skok samcom "odsledovany".Ak sa o 3dni samica nechce pariť-utoči na samca mala by byť naparena!

Príspevok upravovaný: vlastimil.kocvara1, v: 20/03/2009 09:35
  | | Správca zakázal anonymné príspevky.