Ivanka pri Dunaji
www.ivankapridunaji.sk
Nedeľa, 22 september 2019
Dnes má meniny 
Móric

Fórum chovatelia-ipd.sk  

bea
Užívateľ

Fresh Boarder
Príspevkov: 2
graphgraph
Hodnotenie: 0  
kvoka - 12/07/2013 15:44 Dobrý deň chcela by som sa opýtať či bude niečo z vajíčok ktoré kvoka opustila na 20 deň pred vyliahnutím? Na 20 deň zišla z hniezda nesedela na nich asi viac ako 4-hodiny.Dala som vajíčka do krabice pod lampu boli už studené,v krabici je teplota 34 stupňou. Urobila som dobre? Ďakujem za odpoveď.
  | | Správca zakázal anonymné príspevky.
Mischo
Správca

Admin
Príspevkov: 28
graph
Hodnotenie: 1  
Re:kvoka - 13/07/2013 14:42 Dobrý deň, aj keď sa uvádza inkubačná doba 21dní, kuriatka sa zvyknú liahnuť už na 19. deň, 21. - 22. deň sa doliahnu posledné (záleží od postupnosti znášky vajec). Skúšala ste vajíčka presvietiť? Ak boli oplodnené mali by byť vnútri čierne - nepriesvitné. Ak je svetlá medzera medzi škrupinou a zárodkom plody uhynuli skôr. Čím väčšia medzera tým skôr zárodky uhynuli. Teraz ich vlastne môžete opatrne rozbiť (pozor na záprdky, aby ich sliepky nezožrali) a presvedčiť sa u všetkých vajec čo sa vlastne stalo...

Kuriatka sa pred liahnutím hlásia - pípajú - dávajú kvočke najavo že sú živé. Teoreticky by mali byť aspoň niektoré "naťuknté".
Je z opisu dosť pravdepodobné, že buď neboli oplodnené, alebo kvočka zišla niekedy skôr z hniezda a vajíčka zachaladli a tým pádom nemali šancu sa dovyvíjať.

Ešte by ma zaujímalo koľko bol vajec pod kvočkou. Ak ich bolo veľa, (záleží od veľkosti plemena) kvočka ich neobsadne a tým pádom ich nevie prehriať všetky.

Pod kvočkou je teplota niečo medzi 38 - 39°C a stabilná vlhkosť - ak je vysoká (toto platí hlavne pre liahne) kuriatka sa "utopia", naopak pri nízkej plod "vyschne", pri malej odchýlke vaječná blana je moc suchá a kuriatko sa nevie vyklovať - vysilí sa a uhynie. Pomáhať mu von zo škrupiny je dosť riskantné pretože v blane sa nachádzajú nevstrebané cievy a pri násilnom roztrhnutí blany kuriatko vykrváca.

Napíšte ako to dopadlo,

prajem úspešný chov...

admin mischo
bea
Užívateľ

Fresh Boarder
Príspevkov: 2
graphgraph
Hodnotenie: 0  
Re:kvoka - 14/07/2013 12:11 Dobrý deň veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.Kvoka bola ľahkého plemena vlaška mala 11-vajíčok zdrobnelej velsumky,pekne ich zakryla.Ešte večer sme ju kontrolovali a všetko bolo v poriadku,ráno už chcela isť von už nesedela ale hniezdo vyzeralo v poriadku.No už o 4-hodiny som sa na ňu bola pozrieť a všetky vajíčka boli porozhadzované po celej bedničke tak som ju pustila von a vajíčka som vzala a dala do krabice pod lampu.Chovom sliepok sa síce nezaoberám veľmi dlho ale mám o nich veľa preštudované ale je to zložité.Dočítala som sa že potrebujú vysokú vlhkosť aj keď som ich rosila octovou vodou aj tak to nestačilo.Výsledok 2-boli naklované tak som im pomohla jedno zahynulo do jednej hodiny,2-boli mrtvé už skôr lebo boli zaliate mútnou tekutinou,2-uhynuli po otrase lebo boli zaliate krvou,ostatné vyzerali v poriadku ale ja som ich musela pod lampou vysušiť mali teplotu 36 stupňou ale vlhkosť určite nemali takú akú mali mať (to je môj názor).A to druhé ktorému som pomohla je bojovník už prežilo prvých 24-hodín tak uvidím čo bude ďalej.A preto ho oslovujem v mužskom rode lebo keď som dobre čítala tak kohútik velsumky je jednofarebný tak je to môj bojovník.
Krásny a príjemný deň.